Szyjemy opaski!

Nie wiem czy to tylko ja tak mam, że z niecierpliwością czekam na czasy kiedy będę mogła mojej córeczce pleść warkocze i wpinać piękne spineczki w bujną czuprynkę... Póki co włosy Helenki nie nadają się ani na warkocze ani na spineczki - pozostają nam zatem opaski :) - a jeśli Hela pójdzie w mamusię to z takim stanem rzeczy pozostaniemy co najmniej do 2 r. ż. Także opasek nigdy za wiele!
Uszycie własnej opaski nie wymaga wiele czasu, jest bardzo proste, a na materiały możemy użyć np. starego t-shirta lub za małego już body...(nasza powstała ze starych śpioszków i kawałka dresówki )


1. Potrzebujemy dwóch kawałków materiału. Moja Helenka ma obwód główki 44 cm, odliczyłam od tego 2 cm z uwagi na rozciągliwość materiału, dodałam ok 10 cm na kokardkę i szwy także moje paski miały ok 52 cm długości i  5 cm szerokości. Końce ścinamy na ostro lub zaokrąglamy.2. Na lewej stronie zszywamy kawałki materiału pozostawiając kawałek na przewinięcie na stronę prawą.


3. Przekładamy na prawą stronę, układamy ładnie po linii szycia i przeprasowujemy żelazkiem.


4. Pozostały otwór zszywamy ręcznie ściegiem krytym ( tutaj można zobaczyć jak on wygląda ).


5. Odmierzamy wielkość główki naszej pociechy i zszywamy końcówki opaski razem na zaznaczonej wysokości.


6. Odginamy zszyte końcówki, dodajemy na środku kawałek materiału żeby nadać wygląd kokardki i gotowe!


Własnoręcznie wykonana opaska w mniej niż godzinę :) !
9 komentarzy:

 1. śliczna niunia
  i opaska przepiękna

  OdpowiedzUsuń
 2. Próbowałam, moja opaska nie rozciąga się ani trochę, ścieg wcale nie jest elastyczny. Napisz proszę jakich nici używasz że Twoja opaska się rozciąga? Tak się cieszyłam ze taki prostu sposób znalazłam a tu masz :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam :)Jeśli się nie rozciąga to nie wina nici tylko użytego materiału... jak szyjesz to zawsze sprawdzaj w którą stronę materiał się rozciąga...do uszycia takiej opaski najlepsze są cienkie dresówki lub dzianina (np. ze starego t-shirta).... Może użyłaś nierozciągliwego materiału albo zszyłaś nie w tą stronę?

   Usuń
  2. Próbowałam uszyć z materiału po mojej bluzce, rozciąga się mi w rękach, ale jak zeszyje to w szwach jest problem. Szyję ściegiem najdłuższym (nie wiem jak to fachowo określić) może ten krótki, gęsty byłby lepszy? Uparta jestem, będę próbować dalej :-)

   Usuń
  3. Do takich tkanin należy używać ściegów elastycznych. Zwykły się nie sprawdzi. Jeśli się mylę to mnie poprawcie :)

   Usuń
  4. Szyłam normalnym ściegiem i opaska bardzo ładnie się rozciąga...nie można tylko ustawiać za mocnego nacisku stopki i ścieg musi być trochę luźny - wtedy wszystko ładnie pracuje :)

   Usuń
 3. Normalnie Cudenko Kochana, masz urocza córeczkę *.*

  Ciekawy blog będę zaglądać tu częściej: )

  Zapraszamy do Nas...
  Maminelove.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowna jest ta opaska, napewno uszyję!

  OdpowiedzUsuń